Германски дипломат: НАТО не е обврзан да и дава помош на Украина, бидејќи не е членка на алијансата

Од:

НАТО не е обврзан да и дава одбранбена помош на Украина, бидејќи таа земја не е членка на алијансата, вели постојаниот претставник на Германија во НАТО, Ридигер Кениг.

dobivaj vesti na viber

Тој во интервју за „Шпигел“ рече дека нема колективни обврски што би значеле „дека сите ќе и помогнеме на Украина да се одбрани“.

„Во никој случај не сакаме НАТО директно да учествува во оваа војна“, рече Кениг, како одговор на коментарот дека претседателот Владимир Зеленски постојано барал помош.

Според дипломатот, во спротивно „може да започне голема војна во која ќе бидат вклучени 30 земји одеднаш“.

Во исто време, тој истакна дека алијансата секој ден разговара за конфликтот во Украина. Покрај тоа, одредени земји-членки на организацијата му даваат финансиска помош на Киев и снабдуваат оружје, пренесува Новости.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда