Германската Влада за бегалци потрошила 23 милијарди евра во 2018 година

Од:

Германската Влада минатата година потрошила рекордни 23 милијарди евра за интеграција на бегалците, како и на отстранување на причините за бегство, што е за 10 отсто повеќе отколку во 2017 година, говорат интерните документи на официјален Берлин.

Најмногу пораснала ставката која се однесува на борбата против причините поради кои бегалците одлучуваат да ја напуштат земјата на потекло и се насочуваат кон Германија, а примарно се издвоени повеќе пари за подобрување на животните услови на граѓаните, што, според проценките, треба да го намали бројот на бегалци кои заминуваат во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

А1он

Во првиот квартл Луфтханза пријави нето-загуба од 2,1 милијарди евра

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Откако возило излетало од пат, полицијата во него пронашла 13 мигранти

Ана Ололовска

Германиците јадат помалку месо, а се хранат најмногу дома

А1он