Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

Од:

Германската влада планира да ги зајакне артилериските сили на Украина со испраќање дополнителен број хаубици во борбата против Русија, јави ДПА, повикувајќи се на извори во Бундесверот.

dobivaj vesti na viber

Берлин е во разговори со Холандија и други европски партнери за да помогне во спроведувањето на планот, велат изворите.

Досега Украина има добиено седум хаубици Panzerhaubitz 2000 од Германија и пет од Холандија.

Киев тврди дека ќе му бидат потребни вкупно 18 хаубици за опремување на целосен артилериски баталјон.

Германија е решена да одговори на потребата на Украина за уште шест хаубици, доколку другите земји од ЕУ придонесат, рече изворот, што значи дека Берлин ќе испорача уште два или три од своите вооружени системи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија го суспендира учеството во мировната мисија на ОН во Мали

Ана Ололовска

Греењето во јавните згради во Германија до 19 степени за да се штеди енергија

Ана Ололовска

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он