Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

Од:

Германската полиција приведе четворица осомничени, во акција што властите ја оквалификуваа како „екстремистичка закана за напад врз синагога“ во западниот град Хаген.

Меѓу уапсените има и 16-годишник, соопшти локалната полиција на Твитер. Во тек се потраги по повеќе докази, соопшти полицијата. Министерот за внатрешни работи на Северна Рајна Вестфалија, Херберт Реул, претходно изјави дека „постои ризик од напад врз синагогата во Хаген“, што „најверојатно е спречено“ од полицијата. Очигледната закана доведе до блокирање на областите околу синагогата и откажување на службите.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он

Германија со уште четири земји поднесе иницијатива за формирање европски единици за брза интервенција

Ана Ололовска

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

А1он