Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Од:

Германската полиција е загрижена поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија кои влегуваат на германска територија преку германско-полската граница, јави ДПА.

Од почетокот на годината 3.478 илегални мигранти ја преминале германско-полската граница и влегле на територијата на покраината Бранденбург, Источна Германија, соопшти вчера федералната полиција.

Границата на Германија со Полска стана жариште во однос на илегалната миграција, соопшти полицијата, истакнувајќи дека во периодот од 1 до 20 октомври границата ја поминале 1.922 лица.

Како одговор на санкциите на ЕУ против Минск, белорускиот претседател Александар Лукашенко во мај изјави дека Белорусија повеќе нема да ги спречува илегалните мигранти од Ирак, Сирија и други земји кои транзитираат низ Белорусија на нивниот пат кон ЕУ. Оттогаш, има зголемен број на обиди за илегално преминување на границите на ЕУ со Белорусија, од кои една е границата на Белорусија со Полска.

Лидерите од Европската унија го обвинија Лукашенко дека организирал летови од земји како Ирак, кои потоа луѓето ги испраќаат да ги преминат границите на Белорусија со земјите од ЕУ, јави ДПА.

Би можело да ве интересира

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Шпан: Пандемијата ја зголеми економската зависност на Германија од Кина

Ана Ололовска

Меркел повика на национални напори против коронавирусот

Ана Ололовска