Германија забрани радикално десничарски собир на Комбат 18

Од:

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Сехофер (Кристијанско-социјалната унија ЦСУ) денеска го забрани радикално десничарскиот собир на Комбат 18, откако претходно беше извршен претерес во повеќе објекти на организацијата.

– Денешната забрана е јасна порака – во нашето општество нема место за екстремната десница и антисемитизмот, истакна Сехофер.

Во образложението за забраната се наведува дека организацијата Комбат 18 е „блиска до националсоцијалистичката идеологија“ и оти со насилни средства се бори против уставноправниот поредок на Германија. Додека бројот 18 ги означува првата и осмата буква во германската азбука А и Х односно иницијалите на Адолф Хитлер.

Комбат 18 се смета и за вооружено крило на забранетата организација Крв и чест.

Стефан Е. осомничен за минатогодишното убиство на демохристијанскиот политичар Валтер Луебке, кој се залагаше за заштита на бегалците, исто така беше поврзан со Комбат 18.

Би можело да ве интересира

На судска приправничка во Германија и е забрането да носи марама во судот

Ана Ололовска

Откриена група малолетни неонацисти во Германија, родителите „шокирани“

А1он

Јенс Шпан: Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус

А1он

Потврден 17-от случај на коронавирус во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Ана Ололовска

Лашет најави дека е подготвен да се кандидира за лидер на партијата ЦДУ

А1он

Најмалку 18 деца се повредени од влетувањето на автомобил во карнавалската поворка во Волкмарсен

Ана Ололовска