Германија воведува задолжително вакцинирање против мали сипаници

Од:

Германскиот Бундестаг започна со советување за законски измени со кои се воведува обврска да се вакцинираат деца од предучилишна и училишна возраст против мали сипаници, јавуваат германските медиуми.

– Мојата желба е ниту едно дете да не заболи од мали сипаници и никој да не умира од последиците од оваа болест, рече државниот секретар во Министерството за здравство Томас Гебард.

Тој додаде дека 95 проценти од граѓаните треба да бидат имуни на мали сипаници.

Законските измени предвидуваат дека од март следната година, при запишувањето на децата во училишта и градинки, родителите мора да достават доказ дека детето е вакцинирано против мали сипаници.

За непочитување на обврската предвидена е казна од 2.500 евра.

Единствената парламентарна партија која не поддржува воведување обврска за вакцинација е Алтернатива за Германија (АфД).

Би можело да ве интересира

За себе тврдат дека се очите и ушите на полицијата, а кои се всушност?

Ана Ололовска

Два авиона се судрија на аеродромот во Франкфурт, нема повредени

Ана Ололовска

На деветти декември средба на Макрон, Путин, Зеленски и Меркел

Суд во Германија ги забрани регистарските таблички „HH 1933“

„Дајмлер“ најавува масовни откази, сака да ги намали трошоците за милијарда евра

Ана Ололовска

Германија за влакно избегна рецесија

Ана Ололовска