Германија воведува обврска за негативен ПЦР тест при влез во земјата

Од:

Секој што сака да патува во Германија од недела, 28 март, ќе треба да приложи негативен ПЦР тест на коронавирус, објави агенцијата ДПА.

Пред летот, од патниците кои тргнуваат кон Германија ќе се бара да му го покажат негативниот тест на превозникот. Одлуката стапува во сила в недела на полноќ и ќе трае до 12 мај.

На лицата кои нема да му ја приложат потребната потврда на авиопревозникот, нема да им биде дозволено да влезат во авионот, се наведува во соопштението на германското Министерство за здравство.

Првичната идеја била ваквото барање да стапи во сила од утре, но беше одложено за да можат патниците и авиокомпаниите да се прилагодат на тоа.

Досега, приложувањето на негативен тест беше задолжително за патниците кои пристигнуваат од земји и региони прогласени од германските власти за зони со висок ризик.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од Ковид, итно да се преземат соодветни мерки

Ана Ололовска