Германија: Тинејџер прогласен за мозочно мртов по фудбалска тепачка

Од:

По тепачка што избила за време на меѓународен фудбалски натпревар во Франкфурт, 15-годишно момче е хоспитализирано со повреди на главата опасни по живот, соопшти вчера германската полиција, а пренесе ДВ.

Властите подоцна прогласија дека тинејџерот е мозочно мртов. Франкфуртската полиција наведува дека младите играчи се степале и дека 15-годишникот бил удрен од фудбалер на противничката екипа.

Инцидентот се случил во неделата по натпреварот помеѓу младинската екипа на Берлин и францускиот тим. На 16-годишникот од францускиот тим му е одредена мерка притвор додека трае истрагата.

Би можело да ве интересира

Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

13 годишно девојче нападнато од осуммина и силувано на базен во Келн

Предраг Петровиќ

26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

Убиство во Германија: Ја уби сопругата, а нејзиното тело го криеше во торба

(ВИДЕО) Силно невреме во Германија: Ветер урна шаторот, триесетина се повредени

Тинејџер избоде со нож момче во училиште во Германија, а потоа се самозапали