Германија со 100 милијарди евра во борба за заштита на климата

Од:

Германија ќе инвестира најмалку 100 милијарди евра до 2030 година за заштита на климата и енергетска транзиција, што произлегува од конечниот текст договорен денеска во владејачката коалиција на канцеларката Ангела Меркел.

Со тие средства, Германија ќе може да го забрза намалувањето на емисиите на штетни гасови, што досега беше многу пониско од поставените цели.

„Постигнат е договор со многу мерки и годишен механизам за проверка што треба да обезбеди дека се постигнуваат целите за намалување на емисијата на штетни гасови“, изјавиле извори блиски до Владата за западни медиуми.

Детали за договорот, склучен по 18 часа разговори, ќе бидат презентирани на прес-конференција. Суштината е дека мора да се преземат мерки за намалување на емисиите штетни гасови и да се овозможи на земјата да ги постигне своите цели за намалување, што сега се доцни.

Би можело да ве интересира

Во првиот квартл Луфтханза пријави нето-загуба од 2,1 милијарди евра

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Германиците јадат помалку месо, а се хранат најмногу дома

А1он

Фругалската четворка против француско-германскиот план за помош

Ана Ололовска

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Ана Ололовска