Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Од:

Германија треба што е можно поскоро да донесе концепт за борба против можниот нов бран на пандемијата на коронавирус наесен, изјави денеска сојузниот министер за правда Марко Бушман.

dobivaj vesti na viber

„Најверојатно ќе го претставиме концептот за борба против коронавирусот за есен во текот на јули“, рече Бушман во интервју за дневниот весник „Велт ам Зонтаг“.

Тој рече дека во рамки на новиот концепт „заштитната маска ќе игра посилна улога“, што би значело евентуално враќање на обврската за носење маски во затворени простори.

Според Бушман, мерките ќе бидат приспособени на досегашните податоци од теренот, односно зачестеноста на заразите.

Сепак, тој ја отфрли можноста за повторно воведување мерки како што се заклучување или затворање училишта.

Сојузниот министер за здравство Карл Лаутербах во неколку наврати во последните денови ги предупреди граѓаните за новите пандемиски бранови што се очекуваат во Германија на есен и зима.

Би можело да ве интересира

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Одбиено барањето за исклучување на Шредер од СПД

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски