Германија размислува за затворање на внатрешните и надворешните граници поради Ковид-19

Од:

Германија најверојатно ќе ги затвори своите граници со соседните земји ако тие не реагира брзо на спречување на ширењето на Ковид-19, изјави денеска шеф на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Хелге Браун.

Тој за АРД истакна дека е важно да се држи под контрола нивото на инфекција за да можат државите да бидат заштитени од новите мутации на Ковид-19, што полесно се шират.

– Опасноста е дека кога инфекциите се зголемуваат во една земја, и таа мутација станува квази-мнозинство и тогаш заразата повеќе не може да се контролира. Затоа неизбежно ќе биде и воведување на построги правила за преминување на нашите внатрешни граници, важно е сега да дејствуваме заедно, посочи Браун.

Претходно оваа недела, Германија ги продолжи рестриктивните мерки до средината на февруари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Германија уапсени осуммина десничари под сомнение за трговија со дрога и перење на пари

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска