Германија првпат прифати деца на терористи од Сирија

Од:

Четири деца чии германски родители се бореле на страната на терористичката група Исламска Држава во Сирија, помеѓу кои и болно бебе, денеска им се предадени на Германија, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас.

Децата биле сместени во кампови во Сирија со уште 70.000 жени и деца, од кои поголемиот број странци, а сите пристигнале од територија која ја контролира ИД.

Две од четирите деца што ги прифати Германија се сирачиња. Тие се предадени на границата на Сирија со Ирак во присуство на претставник на германското Министерство за надворешни работи.

– Поголемиот број од нив се многу мали деца, а нивното сместување е далеку од добро. Тие не се одговори за тоа што го правеле нивните родители, посочи Мас.

Германија е последната европска држава кој спроведува репатрација на деца чии родители биле припадници на ИД. Берлин има преземено деца од припадници на ИД осудени во Ирак, но првпат презема деца од Сирија.

Би можело да ве интересира

Во Берлин отворена нова шпионска школа за 4.000 вработени

Американскиот Врховен суд расправа за судбината на децата на нелегалните имигранти во САД

Меркел очекува британскиот парламент да го одобри договорот за Брегзит

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија

Пронајдени седум мигранти на патот Валандово – Струмица, шест Кубанци се обиделе илегално да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска