Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

Од:

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Министерството објасни дека ваквата одлука е донесена бидејќи Германија има одредени сознанија оти постои ризик од напади поддржани од Иран.

Сепак, Министерството нагласува дека ова не значи целосно откажување на обуките, тука само нивни привремен прекин и дека тие ќе продолжат во иднина.

Германскиот магазин „Фокус Онлајн“ информира дека Берлин ја донел ваквата одлука во координација со државите сојузнички од коалицијата за борба против џихадистичката група Исламска држава (ИД).

Би можело да ве интересира

Германија: Кина има одговорна улога да ги почитува законите на Хонгконг

Најбарани професии во Германија

А1он

Нетанјаху: Германија ќе уплати дополнителни средства за преживеаните од Холокаустот

Девојче тужи машки хор за дискриминација

Германија очекува Велика Британија да излезе од ЕУ без договор

Берлин воведува делумни забрани за дизел возила од октомври