Германија: Одлуката на Русија за протерување на дипломатите е неправедна

Од:

Германија денеска ја оцени како неправедна одлуката на Русија да протера двајца германски дипломати од Москва, што беше одговор на одлуката на Берлин минатата недела да прогласи двајца руски дипломати за „персони нон грата“.

Германија го најави протерувањето на двајца руски дипломати минатата недела поради, како што наведе, одбивањето на Москва да соработува во истрагата за убиството на еден грузиски државјанин, за кое германските обвинители ги сомничат Русите или Чеченците.

– Германската Влада со жалење ја констатира одлуката на руските власти да прогласат двајца вработени во германската амбасада во Москва за „персони нон грата“, наведува германското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека „тоа испраќа погрешен сигнал и е неправедно“.

Би можело да ве интересира

Германија поддржува почеток на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на годинава

Жарко Настоски

Москва: Русија, САД и Франција работат на смирување на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Жарко Настоски

Меркел набрзо ќе се сретне со Тихановскаја

Ана Ололовска

Бројот на невработени во Германија се намали за 108.000 и покрај кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

Познат руски историчар осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Жарко Настоски

Путин планира да ја прими вакцината против Ковид-19

Жарко Настоски