Германија објави закон со кој се дозволува обрежување

Од:

Германската Влада денеска објави нов закон, кој има за цел да ја надмине судската одлука што забранува обрежување од верски причини.

Одлуката од мај годинава на судот во Келн, според која ритуалот може да предизвика телесни повреди, го разгори гневот на муслиманските и еврејски заедници во Германија.

Согласно новиот закон, обрежувањето на малите момчиња во земјата ќе биде дозволено, под услов да биде извршено од квалификувани професионалци и родителите на детето да бидат информирани за сите ризици.

Новиот закон се очекува да биде прифатен од Парламентот пред крајот на годината.

Би можело да ве интересира

Два дена до изборите во Германија, Шолц води на анкетите

Ана Ололовска

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

А1он

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × three =