Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Од:

Откако Австрија најави воведување задолжителна вакцинација во февруари во соседна Германија, истакнуваат дека такво нешто нема да воведат во државата.

„Такво нешто нема да има во Германија”, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас за весникот „Билд”. Тој нагласи дека Германија смета дека тоа не е потребно, а тешко е да се спроведе уставно и законски.

Политичарката од ФДП задолжена за здравство, Кристине Ашенберг-Дугнус, истакнува дека заканата за задолжителна вакцинација не помага.

„Особено земјите со драматичен број на заразени со Ковид-19 треба да се концентрираат на проширување на понудата за вакцинација и спроведување нови мерки”, истакна таа.

Би можело да ве интересира

Луфтханза го загуби спорот за државна помош за аеродром

А1он

Средба Бербок-Блинкен во Берлин

А1он

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Во Шведска рекордни речиси 40.000 новозаразени за еден ден

А1он

Дневно во светот три милиони новозаразени со Ковид-19

А1он

Директорот на ЦИА го посетил Берлин пред Блинкен

А1он