Германија нема да воведува локдаун за Божик

Од:

Германскиот федерален министер за здравство Карл Лаутербах соопшти дека Германија нема да воведува карантин за Божиќ, за разлика од соседната Холандија.

dobivaj vesti na viber

„Не, нема да имаме заклучување како Холандија пред Божиќ“, рече Лаутербах за АРД.

„Но, ситуацијата не е добра, петтиот бран доаѓа кон нас објаснува Лаутербах.

„Го надминавме критичниот број заразени со омикрон. Затоа, овој бран веќе не може целосно да се запре и мора да се спротивставиме“ – вели минстерот.

Во Холандија, строгото заклучување стапи на сила денеска, како одговор на варијантата на коронавирусот што брзо се пренесува. Затворени се речиси сите продавници, ресторани, културни и спортски објекти, училишта и фризерски салони. Супермаркетите и аптеките беа изоставени од забраната.

Би можело да ве интересира

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

Германец примил 87 вакцини против ковид

Германија ги укинува антиковид мерките и покрај рекордниот број заразени минатата седмица

Во Германија рекорден број на новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Германија воведува построги антиковид мерки во повеќе покраини

Катерина Павлова-Николовска