Германија нема да го снабдува Киев со модерни тенкови

Од:

Германија одлучи да не го снабдува Киев со модерни тенкови, изјави лидерот на СПД Ларс Клингбејл.

dobivaj vesti na viber

Според Bloomberg, европските земји стравуваат дека набавката на нова опрема ќе доведе до ескалација на конфликтот. Киев продолжува да бара испорака на модерни германски тенкови Леопард и оклопни возила Мардер.

Еден ден претходно, шефот на Европската комисија изјави дека Киев треба да го добие „сето неопходно“ оружје од Западот.

И Берлин продолжува да го блокира снабдувањето со тенкови Леопард 2А4, оклопни транспортери Фукс и пешадиски борбени возила Мардер за Украина.

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска

Во Киев од денеска снег, на жителите им е ветено дека ќе имаат струја најмалку 4 часа дневно

Ана Ололовска

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска