Германија ќе ја задржи Британија во ЕУ

Од:

„Германија ќе направи се, за да ја задржи Велика Британија во ЕУ“, изјави германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле. Тој за „Фајненшл тајмс”, рече дека несогласувањата поради Јункер, не се пречка за британското членство во ЕУ и дека Германија како најголема економија во Унијата ќе направи се за да ја спречи Британија да ја напушти ЕУ.

dobivaj vesti na viber

-Велика Британија е суштинска, незаменлива компонента на единството на Европа. ЕУ без Велика Британија е апсолутно неприфатлива, незамислива. Затоа ќе направиме се британските интереси и ставови да се пронајдат во европската политика- истакна Волфганг Шојбле.

Како што пренесе „Ројтерс“ германскиот министер додал дека Германија и другите држави од ЕУ, треба ја сослушаат Велика Британија и дека Лондон и Берлин имаат многу работи заеднички, по прашањето за економски реформи.

Истиот став го дели и германската канцеларка Ангела Меркел, која се изјасни дека сака Британија да остане во ЕУ.

Лидерите во петок со 26 гласови ја подржааа кандидатурата на Јункер за претседател на Европската комисија, а единствено против беа британскиот премиер Дејвид Камерон и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Пред самото гласање, Камерон вети дека ќе се бори до крај со цел да го спречи именувањето на Јункер за претседател на ЕК, истакнувајќи при тоа дека тој е федералист кој нема да ги усвои реформите, за кои Лондо смета дека се потребни.

Тој исто така предупреди дека неговата држава би можела да ја напушти ЕУ, доколку Јункер стане претседател на ЕК.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Офват: Сè повеќе луѓе во Англија и Велс тешко ги подмируваат сметките за вода

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Ана Ололовска