Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

Од:

Германскиот комитет за вакцини СТИКО ќе ја предложи вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ за лица постари од 60 години, објави денеска Шпигл.

Европското регулаторно тело за лекови ја поддржа вакцината минатиот месец, откако ги испита ретките случаи на згрутчување на крвта кај возрасни лица во САД кои примија единечна доза.

Ова тело, сепак, им остави на земјите-членки на ЕУ да одлучат како да ја користат вакцината.

СТИКО исто така ја препорача вакцината „АстраЗенека“ на лица над 60 години.

Би можело да ве интересира

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он

И покрај кризата во светот, Германија добро снабдена со гас

А1он

Привршува предизборната кампања во Германија

А1он

Два дена до изборите во Германија, Шолц води на анкетите

Ана Ололовска

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска