Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

Од:

Германскиот комитет за вакцини СТИКО ќе ја предложи вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ за лица постари од 60 години, објави денеска Шпигл.

Европското регулаторно тело за лекови ја поддржа вакцината минатиот месец, откако ги испита ретките случаи на згрутчување на крвта кај возрасни лица во САД кои примија единечна доза.

Ова тело, сепак, им остави на земјите-членки на ЕУ да одлучат како да ја користат вакцината.

СТИКО исто така ја препорача вакцината „АстраЗенека“ на лица над 60 години.

Би можело да ве интересира

Блинкен ја прогласи Германија за „најдобар пријател на САД“

Жарко Настоски

Вакцините на „Фајзер“ и „Астра Зенека“ ефикасни против делта варијантата на коронавирусот

Ана Ололовска

Блинкен во прва посета на Германија

Ана Ололовска

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Ана Ололовска

По цел еден век, германската армија вработи рабин како верски советник

Жарко Настоски

Бундесбанк: Германците во текот на пандемијата повеќе користеа готовина

Ана Ололовска