Германија ќе го затвори својот воздушен простор за руски летови

Од:

Германските власти соопштија дека државата се подготвува да го затвори својот воздушен простор за руски авиони.

Министерот за транспорт Фолкер Висинг ја поддржува таквата мерка и нареди да се преземат сите подготовки за тоа, објави неговото министерство на Твитер.

Неколку часа претходно, товарен авион на DHL, регистриран во Германија, нагло го заобиколи рускиот воздушен простор, според веб-страницата за следење на воздушниот сообраќај FlightAware.com.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски