Германија и помага на Италија, прифаќа пациенти со коронавирус

Од:

Германските болници со слободни капацитети ќе примат најмалку 47 пациенти со коронавирус од Италија во знак на европска солидарност, изјави германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас.

– Затоа што стоиме со нашите италијански пријатели. Ова можеме да го решиме само заедно, рече Мас во кусо соопштение.

Пред очекуваниот голем бран на домашни заразени за кои се подготвуваат германските власти, првата група од шест италијански пациенти веќе пристигна во Лајпциг во источната провинција Саксонија.

Во Германија со коронавирусот се заразени 43.646 луѓе, а починале 262 лица.

Би можело да ве интересира

Германски пратеници се противат на одлуката на Трамп за повлекување не 9.500 американски војници од Германија

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Италија и Шпанија бараат заедничко отворање на границите на ЕУ

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он