Германија го суспендира учеството во мировната мисија на ОН во Мали

Од:

Германија го суспендира своето учество во мировната мисија на Обединетите Нации во Мали. Земјата денеска информираше за одлуката, откако на цивилен авион со германски војници не му било дозволено да помине низ воздушниот простор на западно – африканската држава.

dobivaj vesti na viber

Летот бил дел од ротација на војници, а германски официјални лица посочија оти не е првпат Мали да одбие дозвола за прелет.

Германската министерка за одбрана, Кристин Ламбрехт, тврди дека нејзиниот колега од Мали, Садио Камара, не се придржува до договореното.

Според нејзиното Министерство, германските трупи сега ќе се фокусираат за обезбедување на сопствената безбедност.

– Дејствата на Камара зборуваат поинаков јазик од неговите зборови. Затоа, ние мораме да преземеме мерки и да ја суспендираме операцијата на нашите извидувачки сили и транспортните летови (со хеликоптери) до понатамошно известување, подвлече Ламбрехт.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он

Денеска почнува генералната дебата на ГС на ОН

Ана Ололовска

Гутереш: Образованието во светот е во голема криза, треба да се издвојат повеќе средства

Ана Ололовска

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он