Германија го презеде претседателствување со ЕУ од Хрватска

Од:

Во следните шест месеци претседателствувањето на Германија со Европската Унија првенствено ќе биде посветено на борбата против пандемијата со Ковид-19 и нејзините последици.

Како втор приоритет се наведуваат разговорите за Брегзит, кои треба да завршат до крајот на годината.

Помеѓу приоритетите на Берлин во втората половина од годината се наведуваат и постигнување договор за миграцијата, законот за клим и Конференцијата за иднината на Европа.

Иако беше планирано Западиот Балкан да биде во фокусот на германското претседателствување со Унијата, пандемијата ги смени плановите. Но, Берлин покажува интерес за продолжување на Дијалогот Белград – Приштина.

За време на поготовките за претседателствување со Советот на ЕУ од Берлин беше најевено дека германскиот фокус ќе биде на Западен Балкан и проширувањето, но поради пандемијата беа воспоставени „нови приоритети“, а следните шест месеци неформално го добија името „корона претседавање“.

Би можело да ве интересира

„Ханделсблат“: Германските стопанственици против ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Ландов

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он

Најголем број на увезените случаи на Ковид-19 во Германија се од Косово

А1он

Германија: Најмногу заразени со коронавирус на автопатот А3, по кој доаѓаат патници од Западен Балкан

А1он

Германскиот министер за здравство за вакцината: Не е важно кој е прв, туку дали е ефикасна

А1он

Цел школски клас во Берлин во изолација откако ученик се заразил со коронавирус

А1он