Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

Од:

Германија го предложи за втор мандат актуелниот генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), Етиопјанецот Тедрос Аданом Гебрејесус, соопшти денеска германското Министерство за здравство.

– Германија го именува Тедрос за нов мандат, изјави портпарол на германското Министерство. Официјалната поддршка на една земја е неопходна за некој да биде кандидат.

Во 2017 година, Тедрос Аданом Гебрејесус стана првиот Африканец на чело на таа агенција на ОН. Етиопскиот дипломат сe уште официјално не објави дали ќе се кандидира за втор петгодишен мандат, но дипломатски извори велат дека тој е кандидат.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он