Германија го осуди руското ограничување на пловидбата во три региони во Црно Море

Од:

Германија денеска ја искритикува одлуката на Русија на неколку месеци да затвори три региони во Црното Море за странски воени бродови.

Ограничувањата стапија на сила во саботата вечерта и ќе важат до 31 октомври, јавија руските медиуми, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

-Забраната за таканаречениот мирен премин низ територијалните води, што ќе трае толку долго, е невидена и проблематична од гледна точка на меѓународното право, изјави портпаролот на германското Министерство за надворешни работи Кристофер Бургер.

„Што се однесува до меѓународните води и територијалните води на нелегално анектираниот Крим, сметаме дека ова е кршење на меѓународното право“, изјави Бургер во Берлин.

Тој додаде дека Германија ќе продолжи да ги испитува состојбите на теренот и правната позиција на таквата одлука.

Според извештаите на руските медиуми, ограничувањата се однесуваат на областа долж крајбрежјето на Крим, меѓу Севастопол и Гурзуф, реон во близина на полуостровот Керч и подрачје во близина на западниот дел на Крим.

Меѓународната заедница не ја признава анексијата на црноморскиот полуостров Крим, што Русија го анектираше по референдумот во март 2014 година. сд/

Би можело да ве интересира

Повеќе од 100.000 новозаразени во Германија за прв пат од почеток на пандемијата

Ана Ололовска

САД загрижени од ненајавените воени вежби на Русија во Белорусија

Ана Ололовска

Шолц: Доколку Русија ја нападе Украина, Германија може да го прекине проектот „Северен тек 2“

Ана Ололовска

Русија може да ја нападне Украина во секој момент, изјави портпаролката на Белата куќа

А1он

Бербок: Германија е подготвена да разговара за заедничките безбедносни прашања со Русија

А1он

Во Русија изолацијата на заразено лице намалена на седум дена

А1он