Германија ги затвора границите за патниците од Велика Британија поради oмикрон

Од:

Германија вечерва, заради заштита од варијан тата Омикрон, се придружува на Франција и ќе ги затвори своите граници за повеќето патници од Велика Британија.

dobivaj vesti na viber

Ограничувањата за патување стапуваат на сила во недела навечер. Повеќето патници од Обединетото Кралство нема да можат да влезат во земјата, освен германските државјани, кои ќе мора да имаат негативен тест при преминувањето на границата и да поминат две недели во карантин без разлика дали се вакцинирани.

Институтот „Роберт Кох“ ги воведе овие нови ограничувања бидејќи го прогласи Обединетото Кралство за област со висок ризик од ширење на Ковид.

Покрај Британија, на листата на земји со висок ризик се и Данска, Франција, Норвешка и Либан, а патувањата од овие земји исто така ќе бидат ограничени.

Британските научни советници предупредуваат дека во Англија, доколку не се воведат дополнителни мерки, може да има по 3.000 хоспитализации дневно.

Во Велика Британија вчера се пријавени 90.418 нови случаи на инфекција со Ковид-19.

Француските власти во саботата, поради загриженоста околу варијантата Омикрон, го забранија пристигнувањето на британски туристи. Според новите правила, на граѓаните на Обединетото Кралство сега им е потребна „оправдана причина“ за да влезат во Франција и не им е дозволено да патуваат за туристички или деловни цели.

Превозниците и француските државјани се изземени од оваа одредба.

Би можело да ве интересира

ЕМА се надева дека до септември ќе ги одобри прилагодените вакцини за омикрон сојот

А1он

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

Катерина Павлова-Николовска

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

А1он

Подваријантата на Омикрон БА2 потврдена во Албанија

А1он