Германија ги враќа бегалците од Авганистан

Од:

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Во летот организиран и координиран од владите во Берлин и Кабул и Меѓународната организација за миграции (ИОМ) имало бегалци кои што доброволно се враќаат дома.

Според германските власти, како што јави дописникот на МИА од Берлин, голем дел од повратниците биле жртви на шверцерите со луѓе, а во Германија не ги задоволуваат критериумите за добивање на азилантски статус, пред се поради тоа што во Авганистан нема воени конфликти, како што е случај со големи делови од териториите на Сирија и Ирак.

По сириските и ирачките бегалци, Авганистанците се најбројната група на мигранти кои преку Турција и балканската рута пристигнуваат во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Одлуката за повлекување од Авганистан не беше лесна

САД, Франција, Германија и Британија за ситуацијата во Авганистан

Ана Ололовска

Британија ќе ги повлече речиси сите свои трупи од Авганистан

Ана Ололовска

Бајден ги повлекува сите американски војници од Авганистан до 11 септември годинава

Жарко Настоски

Повлекувањето на американските војници од Авганистан ќе биде усогласено со сојузниците во НАТО

Министерот за одбрана на САД во прва посета на Авганистан

Ана Ололовска

Leave a Comment

nine − 2 =