Германија е соочена со закана од исламисти и крајнодесничарски групи

Од:

Германското внатрешно разузнавање соопшти дека земјата е соочена пред зголемена закана од милитантни исламисти и крајнодесничарски групи.

Според Федералната служба за заштита на уставот бројот на муслиманите салафити во Германија се зголемил на 3.800 минатата година.

Во својот годишен извештај за екстремизмот во Германија, службата исто така истакнува дека во 2011 година се зголемил бројот на членовите на крајнодесничарските групи, кои прибегнуваат кон насилство. Во целина, бројот на членовите на крајнодесничарските организации се намалил на 22.400 од 25.000 во 2010 година.

Шефот на службата Хајнц Фром поднесе оставка порано овој месец, откако беше подложен на силен политички притисок за тоа дека службата не успеала да спречи серија неонацистички убиства. Владата денеска на негово место го назначи Ханс-Јорг Масен.

Би можело да ве интересира

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

Низ новиот берлински аеродром „Бер“ вчера минале рекордни 50.000 патници

Ана Ололовска

Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал во Германија, новинарка се мачкаше со кал за да личи како да помагала во поплавите

Жарко Настоски

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски

Leave a Comment

12 − 11 =