Германија донесе закон со кој се казнува фотографирање на лица кои загинале во несреќи

Од:

Германскиот Парламент усвои закон со кој се криминализира фотографирање или снимање лица кои загинале во несреќи. Согласно предлог-законот што беше донесен вчера, таквите дела ќе бидат третирани кривично.

Овој потег на Германија, кој сега предвидува казна или затвор до две години за такви фотографии, следува по минатогодишното одобрување на сличен закон во Англија и Велс, со кој се забранува такво фотографирање.

Според законот, забрането е да се снимаат и дистрибуираат неовластени фотографии што „прикажуваат мртво лице на навредлив начин“.

Би можело да ве интересира

Ново жариште во Германија, матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

А1он

Германскиот здравствен систем засега се справува со новите случаи, вели министерот за здравство

А1он

Германија воведува задолжителен тест за коронавирус за сите од високоризични региони

А1он

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

А1он

Германските газди бараат од Владата повеќе дозволи за работниците од Западен Балкан

А1он