Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

Од:

Трите партии кои го договараат формирањето на новата германска коалициска влада, денеска соопштија дека бараат актуелниот министер за финансии од редовите на социјалдемократите, Олаф Шолц, до 6 декември да биде назначен за канцелар на Германија, пренесоа француските медиуми

-Распоредот е амбициозен, изјави Фолкер Висинг, генерален секретар на либералните Слободни демократи, на почетокот на формалните преговори за коалиција со левоцентристичката СДП и Зелените.

„Германија мора да има стабилна влада што е можно поскоро“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Шпан: Пандемијата ја зголеми економската зависност на Германија од Кина

Ана Ололовска

Меркел повика на национални напори против коронавирусот

Ана Ололовска