Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Од:

Германија, Данска и Норвешка нарачале серија оружје со долг дострел за Украина.

dobivaj vesti na viber

Испораката на 16 словачки хаубици „Зузана-2“, која штотуку беше најавена од германското Министерство за одбрана, ќе започне следната година. Ова следи по повиците од Украина за повеќе оружје за да се надградат неодамнешните успеси на бојното поле.

Топовите, кои можат да испукаат шест проектили во минута на растојание од 40 километри, ќе се произведуваат во Словачка. За системите трите земји ќе потрошат 92 милиони евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска