Германец вработен во база на НАТО обвинет за шпионажа

Од:

Германското Јавно обвинителство соопшти дека покренало обвинение против 60-годишен Германец за кражба на тајни воени документи од Воздухопловната база на НАТО, „Рамштајн“.

Како што информира портпаролот на Обвинителството, Маркус Келер, осомничениот Манфред К., кој бил вработен во Штабот на командата на Воздухопловната база, бил упасен вчера, под обвинение дека „дошол до државни тајни со намера да ги предаде на трета неименувана страна“.

Келер не прецизира кога биле украдени тајните документи и дали тие биле доставени на друга држава, нагласувајќи дека не соопштува такви информации во интерес на истрагата.

Би можело да ве интересира

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

Низ новиот берлински аеродром „Бер“ вчера минале рекордни 50.000 патници

Ана Ололовска

Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал во Германија, новинарка се мачкаше со кал за да личи како да помагала во поплавите

Жарко Настоски

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски

Холандија го избегна германското сценарио со поплавите

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 + six =