Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

Од:

Стефан Ришар, генерален директор на најголемата француска телекомуникациска компанија Оранж, денеска е осуден на условна затворска казна од една година, откако Апелацискиот суд во Париз го прогласи за виновен за соучесништво во злоупотреба на јавни средства.

Случајот се однесува на исплата на средства во износ од 400 милиони евра (450 милиони долари) од државната каса на покојниот француски тајкун Бернар Тапи во 2008 година. Во тоа време, Ришар беше шеф на кабинетот на тогашната француска министерка за финансии Кристин Лагард, која сега е претседател на Европската централна банка. Лагард, која негираше дека направила нешто незаконско, беше осудена во декември 2016 година за небрежност во врска со аферата.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер во неколку наврати изјави дека ставот на владата е дека шефовите на компаниите под државна контрола треба да поднесат оставки во случај да бидат осудени за кривично дело, така што казната на Ришар, може да значи крај на неговата кариера во Оранж. Тој првпат беше назначен за извршен директор на Оранж во 2010 година.

Би можело да ве интересира

Шесте француски воени авиони Рафал пристигнаа во Грција

А1он

Рекордни 464.769 позитивни случаи на коронавирус во Франција

Ана Ололовска

Макрон во Стразбур ја претставува својата „визија“ за Европа и ЕУ

Ана Ололовска

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

А1он

Макрон претстави 21 нов проект за странски инвестиции во Франција

А1он

Француски претседателски кандидат казнет за поттикнување расна омраза

А1он