Генерален штрајк во Судан, се бара оставка од Воениот совет

Од:

Продавниците се затворени, а улиците празни во главниот град на Судан – Картум поради почетокот на генералниот штрајк со барање за оставка на владејачкиот Воен совет.

Суданската Асоцијацијата на професионалци, чии предводници се адвокати, инженери и лекари ги повика денеска луѓето да останат во своите домови во знак на протест против минатонеделниот напад на војската, кога безбедносните сили насилно растераа група, која имаше собир пред воениот штаб во Картум.

Оваа Асоцијација ги предводеше масовните протести кои доведоа до воен преврат, со кој беше симнат од власт претседателот Омар ал Башир во април, а сега бараат власта во целост да биде во рацете на цивилите.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба

Суданската армија стави крај на вооружен бунт на поранешни безбедносни агенти

Ана Ололовска

Судан: Осудени 27 полицајци на смрт поради убиство на учител

Две години затвор за поранешниот судански претседател Омар ал-Башир заради корупција

Ана Ололовска

На 5,5 милиони жители на Јужен Судан им се заканува глад

Продолжија разговорите меѓу суданската Влада и лидерите на бунтовниците

Ана Ололовска