Генерален штрајк во Бразил поради реформи во пензискиот систем

Од:

Во Бразил денеска почна генерален штрајк на работничките синдикати, кои се против реформа во пензискиот систем за која моментно се дискутира во Конгресот.

Бразилската Влада планира да ја зголеми старосната граница за заминување во пензија на 65 години за мажи и 62 години за жени, како и да ги зголеми придонесите за работниците.

Штрајкот веројатно ќе ги блокира сите градови ширум Бразил.

Полицијата во Рио де Женеиро употреби солзавец врз демонстрантите кои се обиделе да ја блокираат главната улица, а во Сао Паоло учесниците во протсетот палеле гуми на главниот булевар.

Засега нема информации за евентуално повредени лица. Генералниот штрајк е прв од ваков вид откако стапи на должност претседателот Жаир Болсонаро во јануари оваа година.

Би можело да ве интересира

Бразил ќе биде домаќин на меѓународен собир на ултрадесничари

Протест на околу 100.000 жени во Бразил против претседателот на Бразил

Германија суспендира помош од 35 милиони долари за Амазонската прашума во Бразил

Петмина мртви во напад со огнено оружје во ноќен клуб во Бразил

По неуспешниот обид за бегство од затвор, бразлискиот мафијаш пронајден мртов

Татјана Ташкова

Болсонаро бара нов построг закон против криминалците