Генерал Вотел: По средбата Трамп-Путин нема нови насоки од Пентагон за соработка во Сирија

Од:

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави генерал Џоузеф Вотел, командант на силите на САД за Блискиот исток

Вотел, кој е шеф на американската Централна команда изјави денеска дека во недостиг од нови наредби, тој го поддржува сегашнито курс во Сирија – уништување на т.н. Исламска држава.

Во вторникот, ден откако Трамп во Хелсинки со Путин зборуваа и за Сирија, руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги исполни, сите договорени ангажмани за засилена сортаботка со американските сили во Сирија.

Генерал Вотел нагласи дека американските закони забрануваат коориднација и соработка со руската армија.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска