Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

Од:

Началникот на штабот на армијата на Етиопија, генерал Сиар Меконон и неговиот советник Гизе Абера се убиени при вчерашниот обид за воен удар во сојузната држава Амахара, изјави етиопискиот премиер Абиј Ахмед.

Државната телевизија на Етиопија објави дека зад обидот за пуч стои генералот Асамнев Циге.

Според премиерот Ахмед, претставниците на регионалната Влада биле на состанок кога се случил обидот за воен удар.

– Неколку луѓе се убиени, додека други се повредени, истакна Ахмед, додавајќи оти Меконон е „убиен од негови блиски луѓе“.

Амахара е една од деветте регионални држави во Етиопија.

Би можело да ве интересира

Индонезискиот авион во 2018. се урнал поради низа проблеми, Боинг најави мерки

Ана Ололовска

Боинг исплаќа отштета за жртвите од несреќите

Ана Ололовска

Загинаа 15 Етиопјани откако се расипал бројот со кој требало да стигнат до Јемен

Ана Ололовска

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

Ана Ололовска

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Ана Ололовска

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

Ана Ололовска