ГАВИ: Обезбедни 775 милиони долари за вакцини за сиромашните земји

Од:

Светската Асоцијација за вакцини (ГАВИ) денеска потврди дека обезбедила 775 милиони долари за финансирање на испораките на вакцини против Ковид-19 во земјите со ниски примања кои исполнуваат услови за поддршка во текот на следните две години.

Во соопштението по дводневниот состанок на Комитетот ГАВИ во Женева, е најавено дека поставената цел, која вклучува испорака на 1,8 милијарди дози вакцини во државите со пониски примања, ќе се постигне во првиот квартал на 2022 година.

Механизмот Ковакс, управуван од ГАВИ, заедно со Светската здравствена организација, од февруари досега испорача 90 милиони дози вакцини во 132 земји.

Би можело да ве интересира

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

А1он

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

Забрзана вакцинација на ученици во Шпанија

А1он

Трамп: Јас сум голем фан на вакцините

А1он

Сè повеќе земји воведуваат трета доза од вакцината против Ковид

А1он

Макрон најави сто милиони евра и 500 илјади вакцини за Либан