„Гаспром” оствари рекорден профит и покрај санкциите од Западот

Од:

Руската енергетска компанија „Гаспром“ соопшти дека остварила рекорден профит во првата половина од годината, и покрај санкциите на Западот поради војната во Украина.

Нето добивката изнесува 41,6 милијарди евра, додека во 2021 година рускиот гигант оствари добивка од 27,5 милијарди евра, се вели во соопштението на „Газпром“, во кое се додава дека ќе се исплатат дивиденди.

„И покрај притисокот од санкциите и неповолното надворешно опкружување, Групацијата „Газпром“ оствари рекордни приходи и нето добивка во првата половина на 2022 година, притоа сведувајќи го нето долгот и финансискиот ризик на минимум“, рече заменик-директорот на „Гаспром“, Фамил Садигов.

Би можело да ве интересира

Награда од „Форес“ вредна 72.000 долари за секој уништен западен тенк во Украина

Горан Наумовски

Италијанскиот министер за одбрана знае кога би можела да започне Третата светска војна

Макрон не исклучува можност за испраќање борбени авиони за Украина

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Украинската влада им забрани на функционерите да одат на одмор во странство за време на руската инвазија

Украина ќе инвестира 550 милиони долари во беспилотни летала