„Гардијан“: Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

Од:

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Тоа го објави денеска Гардијан.

Во написот се додава дека Трамп рекол оти нема да замине во посета на Британија ако има јавни протести низ државата.

Извор за весникот е советник на Меј кој присуствувал при разговорот. За посетата не беше назначен конкретен датум.

Портпарол на Кабинетот на Меј засега не ги коментираше наводите на весникот. Меј го покани Трамп да ја посети Британија седум дена по неговата инаугурација, откако беше во посета на Белата куќа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Во САД досега пристигнале 64.000 Авганистанци, поголемиот дел сместени во осум воени бази