Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

Интернет тролови поврзани со руските специјални служби рашириле во изминатите години на социјални мрежи лажни вести поврзани со различни настани во Велика Британија. Тоа се нагласува во експертски извештај на Атлантик каунсел специјализирани за анализи на дезинформации на интернет.

Според најфрапантните лажни вести е тврдењето дека противници на брегзит подготвуваат заговор за убиство на Борис Џонсон од Конзервативната партија и фаворит за трката за иден премиер на државата.

Друга лажна вест е за Сергеј и за Јулија Скрипал за кои се тврди дека е одговорна ИРА-вистинска, која според авторите на текстовите доставила во Солсбери „новичок“.

За ширењето на дезинформациите се користени околу 30 платформи на 9 јазици, објави Гардијан кои објавија делови од извештајот. Во анализата се додава дека троловите објавувале лажни твитови од име на видни политичари меѓу кои и британскиот министер за одбрана Гавин Вилијамс и американскиот сенатор Марко Рубио.

Би можело да ве интересира

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Иран објави видео снимка од запленувањето на Британскиот танкер

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова

Франција и Германија го повикаа Иран да го ослободи британскиот танкер „што е можно поскоро“

Иран заплени Британски танкер

Татјана Ташкова

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор