„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

Од:

Британски „Гардијан“ денеска ги објави протечените „Вулкан датотеки“, кои сведочат за работен план за зајакнување на руските капацитети за сајбер војна.

Се вели дека илјадници страници тајни документи, обезбедени од анонимен известувач бесен поради руската војна во Украина, сведочат за хакерските активности кои датираат од 2016 до 2021 година, и дека таквите „протекувања“ од Москва се исклучително ретки.

„Поради настаните во Украина решив да ја објавам оваа информација. Компанијата „Вулкан“ прави лоши работи, а руската влада е кукавичка. Лут сум поради инвазијата на Украина и страшните работи што се случуваат таму. Се надевам дека ќе можете да ги искористите овие информации за да покажете што се случува зад затворени врати“, рече свиркачот.

Објавени се е-пошта, внатрешни документи, планови за проекти, буџети и договори, кои нудат увид во сеопфатните напори на Кремљ во сајбер-сферата додека води војна против Украина.

Гардијан објави дека работата на компанијата е поврзана со Федералната служба за безбедност (ФСБ), домашната шпионска агенција и други оперативни и разузнавачки агенции.

Еден документ ја поврзува алатката за сајбер напади Vulkan со озлогласената хакерска група Sandworm, за која американската влада вели дека предизвикала две прекини во Украина, ја прекинала Олимпијадата во Јужна Кореја и го лансирала NotPetia, економски најразорниот малициозен софтвер во историјата.

Алатката, со кодно име Scan-V, се вели дека го скенира Интернетот за пропусти, кои потоа се складираат за употреба во идни сајбер напади.

Друг систем, познат како Амезит, е план за следење и контрола на интернетот во регионите под руска команда, а исто така овозможува дезинформации преку лажни профили на социјалните мрежи.

Третиот систем изграден од Вулкан, Cristal-2V, е програма за обука на сајбер оперативците во методите потребни за рушење на железничката, воздушната и поморската инфраструктура.

Некои од протечените документи содржат илустративни примери на потенцијални цели, при што еден документ содржи мапа на која се прикажани точки низ Соединетите држави, а друг со детали за нуклеарна централа во Швајцарија.

Би можело да ве интересира

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Хакери го нападнаа Лас Вегас

Германски компании цел на сајбер напади: Штетата над 200 милијарди евра

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ