Гардијан: Бајден не ја исклучува можноста за средба со Путин на самиот Г-20 на Бали

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека не ја исклучува можноста за средба со рускиот колега Владимир Путин за време на самитот на Г-20, што следниот месец ќе се одржи во Индонезија.

dobivaj vesti na viber

-Ќе видиме, им рече Бајден на новинарите на прашањето дали ќе го искористи состанокот на Г-20 во Бали, како можност директно да разговара со Путин, јави Гардијан.

Меѓутоа, засега остануваат непотврдени плановите за патување на двајцата лидери на самитот, а Белата куќа соопшти дека доколку Путин присуствува на Г-20, тогаш треба да присуствува и украинскиот претседател Володимир Зеленски, дури иако Украина не е членка на групата.

Гардијан пишува дека се уште не е познато дали Путин ќе присуствува на самитот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Катерина Павлова-Николовска

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон до Бајден во Белата куќа: Треба повторно да станеме браќа по оружје

Ана Ололовска