Гани: Талибанците го хакираа мојот Фејсбук профил и објавија порака за поддршка

Од:

Пребеганиот претседател на Авганистан, Ашраф Гани рече дека неговиот профил на Фејсбук бил хакиран откако била објавена порака во која се вели дека луѓето треба да ги поддржат талибанците.

dobivaj vesti na viber

Објавата беше споделена на неговата верификувана страница на Фејсбук, пишува Бизнис Инсајдер.

„Меѓународната заедница треба да комуницира со актуелната влада наместо да го отуѓува авганистанскиот народ“, се вели во објавата.

„Светот мора да сфати дека Авганистан ако сака да биде просперитетен и безбеден, мора да подаде рака за пријателство. На него не може да влијае непријателството што ги одбележа последните дваесет години“, додаде тој.

По еден час објавата е избришана.

Би можело да ве интересира

Во бомбашки напад убиен лидер на пакистанските талибанци

А1он

ОН: Убиени стотици лица во Авганистан откако талибанците се повторно на власт

Горан Наумовски

Талибанскиот лидер вели дека авганистанската почва нема да се користи за напади врз други земји

Ана Ололовска

Путин сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он