Гани: Авганистан ослободува тројца талибанци во замена за двајца странски професори

Од:

Авганистан ќе ослободи тројца талибански команданти, вклучувајќи го и лидерот на групата Хакани, во замена за еден австралиски и американски професор, кои беа грабнати пред три години, изјави денеска авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

-За да се отвори пат за директни преговори со талибанците, владата одлучи да ги ослободи талибанските затвореници во замена за двајца универзитетски професора, рече Гани на телевизијата.

Талибанската мрежа Хакани во изминатите години изведуваше големи воени напади врз цивили, а се верува дека е лоцирана во Пакистан и е дел од талибанците во Авганистан, пренесуваат британските медиуми.

Талибанците во 2016 година ги грабнаа двајцата професори од Американскиот универзитет во Кабул.

Би можело да ве интересира

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

А1он

Помпео апелира талибанците да го намалат насилството во Авганистан

Ана Ололовска

Во напад на пазар во Авганистан загинаа повеќе од 23 лица

А1он

Десет загинати при експлозија на пазар во Авганистан

Ана Ололовска