Ганц: Поддржувам поширок, посилен и подолготраен нуклеарен договор на светските сили со Техеран

Од:

Пред враќањето кон разговорите за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили, израелскиот министер за одбрана, Бени Ганц, изјави дека поддржува „поширок, посилен и подолготраен“ нуклеарен договор со Техеран.

-Јас поддржувам договор што ќе биде пошироко, посилно и потрајно враќање на Иран, демонтирање на неговите сегашни способности и ефикасна проверка на неговите капацитети и производство на оружје, рече Ганц на конференција организирана од дневниот весник „Хаарец“ и универзитетот UCLA за актуелните стратешки предизвици со кои се соочува Израел.

Индиректните нуклеарни разговори, што треба да продолжат на 29 ноември, со посредство на Европската унија, имаат за цел да ги вратат Вашингтон и Техеран во Заедничкиот сеопфатен акционен план (JCPOA), што САД унилатерално го напуштија во 2018 година, во времето на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Но, официјални лица и од САД и од Израел изразија загриженост дека не се очекува да се случи ништо драматично за време на претстојната рунда разговори, каде што се очекува Иран да го претстави својот став за нацрт-договорот, што всушност беше договорен во јуни пред претседателските избори во Иран.

Оттогаш, меѓутоа, се случија серија ескалирачки инциденти, вклучувајќи и смртоносни напади со беспилотни летала насочени кон бродови на море, за кои е обвинет Иран. Израел е обвинет и за неколку напади врз иранските нуклеарни постројки.

-Иран себе си се гледа како хегемон кој систематски ги опремува терористичките војски и ја извезува својата радикална идеологија, оружје, средства и работна сила на Блискиот Исток, рече Ганц.

„Тие се насочени кон економските ресурси, како што видовме во нападот на Арамко, ја нарушуваат светската трговија, како што видовме во нападот на улицата Мерсер, ги оштетуваат демократските процеси, како што видовме на изборите во Ирак и уриваат режими, како што гледаме во Либан и Сирија“, додаде израелскиот министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Израелска студија: Четвртата доза вакцина против Ковид-19 со ограничена заштита од сојот омикрон

А1он

Ирански дипломати првпат во Саудиска Арабија од 2016 година

Ана Ололовска

Раководител на израелски студии: Целта не може да биде да се вакцинираме на секои четири месеци

Ана Ололовска

Израел веќе вакцинираше повеќе од 500.000 луѓе со четвртата доза

Ана Ололовска

Во Израел 4.900 здравствени работници се во карантин, има недостиг на персонал

Ана Ололовска

Ле Дриан: Преговорите со Иран течат бавно, далеку сме од договор

Ана Ололовска