Ганц: Израелската армија се подготвува за какво било сценарио кон Иран

Од:

Министерот за одбрана Бени Ганц изјави дека израелската армија се подготвува за какво било сценарио, „вклучително и за едно во кое ќе мора да преземеме (оперативни) акции за да го спречиме Иран да добие нуклеарно оружје“.

Тој ја потенцира потребата Израел да соработува со своите сојузници за да се спротивстави на иранската закана.

– Иран е глобален и регионален проблем пред се, иако секако му се заканува и на Израел. Затоа мора да работиме заедно со нашите сојузници, со САД, со Европа и со нашите нови партнери на Блискиот Исток, истакна Ганц.

Претходно, шефот на израелската дипломатија работи Габи Ашкенази предупреди дека „иранската политика е декларација за намера да продолжи да развива скриени нуклеарни способности“.

Изјавите на на Ганц и Ашкенази уследија еден ден откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави извештај, во кој се наведува дека Иран произвел 17,6 килограми збогатен урануиум за 20 проценти.

– За Израел ова е закана што не може да се остане без одговор. Никогаш нема да му дозволиме на Иран да развие нуклеарно оружје, посочи Ашкенази.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху мандатар за состав на нова израелска влада

Продолжува судскиот процес против Нетанјаху

Израел ги предупреди граѓаните на ирански напади

Ана Ололовска

Најмалку новозаразени со Ковид-19 во Израел во последните девет месеци

Ана Ололовска

Медиуми: Дали Палестинци ќе одлучат за новиот израелски премиер?

Ана Ололовска

Израел досега ревакцинираше над половина од населението, животот се враќа во нормала

Ана Ололовска