Гаљамов: Руската економија е во колапс, а војната е изгубена

Од:

Поранешниот писател на говорите на Путин и политички аналитичар Абас Гаљамов во интервју за Си-Ен-Ен посочи дека постои можност за воен удар во Русија. Тој е убеден дека Русите ќе бараат некој да го обвинат за значителните воени загуби на фронтот во Украина и економските проблеми предизвикани од западните санкции.

„Руската економија е во колапс. Војната е изгубена. Сè повеќе мртви се враќаат во Русија, така што Русите ќе наидат на повеќе тешкотии и ќе се обидат да најдат објаснување зошто се случува ова, гледајќи наоколу во политичките процеси и тие сами ќе си одговорат: „Па, тоа е затоа што со нашата земја владее стар тиранин, стар диктатор“, рече Гаљамов, мислејќи на рускиот претседател Владимир Путин.

„Во овој момент мислам дека воен удар ќе стане возможен“, додаде тој.

Тој смета дека може да се случи воен удар во следните 12 месеци.

„Кога се менува политичката ситуација и кога на чело на државата е омразен непопуларен претседател, а војната е навистина непопуларна, а за тоа треба да се пролее крв, во тој момент државен удар станува реална можност“, продолжи тој.

Тој претпоставува дека Путин би можел да ги откаже претседателските избори закажани за март 2024 година.

„Судејќи според неговите постапки, кога непотребно ја ескалира ситуацијата поради нешто, тој навистина би можел да ги откаже изборите. Без победа над Украина, ќе се соочи со тешкотии. На Русите не им треба ако не е силен. Тој навистина може да изјави вонредна состојба и откажување на изборите“, заклучи Гаљамов.

Би можело да ве интересира

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Путин повика 147.000 Руси на задолжителен воен рок

Горан Наумовски

Банкарите во Швајцарија прогласени за виновни за помагање на „паричникот на Путин“

Шефот на американската дипломатија го спореди Додик со Путин

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Пропагаторот на Путин: Украина треба да се избрише од картата, сите тие се животни

Скандал во Русија: Пригожин и Ахмедов го навредуваат Путин, „тој е ѓавол и џуџе“

Горан Наумовски